sobota, 2 lutego 2019

ME 2019: Alina Zagitova, Sofia Samodurova i Alexia Paganini, czyli program krótki solistek

W programie krótkim startowało 36 zawodniczek, a wśród nich: mistrzyni olimpijska Alina Zagitova, reprezentantka Polski Elżbieta Gabryszak, kilka debiutantek i sporo znanych twarzy.


1. Alina ZAGITOVA (RUS) - 75.00 pkt.
Tym razem rekordu nie było (jej PB to 80.78 pkt.). W kombinacji 3Lz+3Lo dopatrzono się braku pełnej rotacji i w konsekwencji jakość elementu wyszła na zero. Pomimo usterki, jej występ to prześliczny obraz tego co możemy odkryć w The Phantom of the Opera. Co tu dużo mówić, Alina jest po prostu cudowna. :)

2. Sofia SAMODUROVA (RUS) - 72.88 pkt. PB
Brawurowa, energiczna, pewna i... bezbłędna debiutantka. Jej umiejętności poza-skokowe zostały ocenione na poziomy 4, a skoki (3F+3T, 3Lo, 2A) wywołały lawinę "plusów". Technicznie wypadła lepiej niż Zagitova, jeszcze tylko w komponentach musi się "przebić" i może rywalizować z całym światem solistek.

3. Alexia PAGANINI (SUI) - 65.64 pkt. PB
Oooo wspięła się, wspięła na wyżyny łyżwiarskiej hierarchii. Ale z takim programem to nic dziwnego. Czysto wykonane skoki (3Lz+3T, 3Lo, 2A), poziomy 4 za elementy poza-skokowe oraz pełna ikry i zapału, w tym swoim tangu Yo Soy Maria, musiała być wysoko.

4. Viveca LINDFORS (FIN) - 65.61 pkt. PB
Zwiewna i delikatna w przekazie Wishing You Were Somehow Here Again (Upiór w operze). Bardzo dobrze skoczyła kombinację 3Lz+3T. A ten piruet z odchyleniem tułowia, wprost wyśmienity.

5. Nicole RAJICOVA (SVK) - 64.08 pkt. PB
Nicole czerpie z towarzyszącej jej muzyki Love Story. Jest romantyczna. Dużo interpretuje samym tańcem; ma efektowną wagę; wszystkie elementy poza-skokowe na poziomie 4 i kombinację 3Lz+2Lo.

6. Laurine LECAVELIER (FRA) - 63.29 pkt. PB
Nie wymienia Briana Jouberta jako swojego trenera, ale to właśnie on towarzyszył jej w kiss and cry :) :). Za swoją propozycję, obrazującą taniec bliskiego wschodu, uzyskała czwartą notę za komponenty. Oprócz kłopotliwego 3Lz, popisała się pewnymi elementami technicznymi, w tym kombinacją 3T+3T.

7. Ekaterina RYABOVA (AZE) - 59.95 pkt. PB
Występowała jako dziesiąta i aż do startującej z numerem dwudziestym szóstym Viveci Lidfors, plasowała się na pierwszym miejscu. I jak widać nawet później, nie spadła za daleko, chociaż nie uzyskała 60 pkt. to jednak wynik imponujący (i to nie tylko jak na debiutantkę). Ta rytmiczna zawodniczka, w swojej kabaretowej propozycji zaprezentowała kombinację 3Lz+3T oraz 3F. Ten 3Lz w kombinacji i 3F solo były z uniesionymi rękami. Ale skoro jej drugim trenerem jest Evgeni Plushenko, to musi umieć skakać ;).

8. Mae Berenice MEITE (FRA) - 58.95 pkt.
Pod okiem Silvii Fontany i Johna Zimmermana rozwinęła się tanecznie. Ma wciągającą choreografię, wiele ciekawych figur i łączeń, a wszystko w myśl utworu Rihanny - Stay. Podobnie jak jej koleżanka z reprezentacji, Mae także miała problemy z 3Lz. Pozostałe skoki (w tym 3T+3T) wyszły na plus.

9. Alexandra FEIGIN (BUL) - 58.80 pkt. PB
Jej trenerem jest Andrei Lutai (tj. 10. zawodnik MŚ 2009), który zbudował jej program ze skoków: 3T+3T, 3Lo i 2Axla. Za choreografię odpowiedzialni są Ina Lutai oraz duet Albena Denkova / Maxim Staviski (podwójni mistrzowie świata w tańcach). I to widać w tańcu Alexandry, jej Lista Schindlera to subtelne i wzruszające widowisko. Taki teatr na lodzie. Debiutując na ME i być w SP dziewiątą to sukces nad sukcesy ;)

10. Emmi PELTONEN (FIN) - 58.06 pkt.
To z kolei podopieczna Stephana Lambiela. Mając takiego "lodowego baletmistrza"  strona artystyczna Caruso i elementy poza-skokowe muszą być na wysokim poziomie (i były). Problemowe skoki otwierające program, popsuły jej notowania, ale nie interpretację i styl. Emmi zachowała się po mistrzowsku i nie odpuściła w komponentach.11. Stanislava KONSTANTINOVA (RUS) - 56.76 pkt.
Jej Malaguena to taki soczysty i energetyczny pokaz. W komponentach uzyskała trzecią notę wśród wszystkich solistek. Niestety zawiodły skoki. Wyszedł jej tylko 2 Axel. Ale jak się okazało, jeden skok, to za mało na najlepszą dziesiątkę. Ona także należy do grona debiutantek.

12. Eliska BREZINOVA (CZE) - 55.85 pkt. PB
Jej Adagio zawierało udaną kombinację 3T+2T, pewnego 3Lz i lekko wykonanego 2 Axla. Od strony artystycznej, doskonale wie, że ma być dramaturgiczna. I w zasadzie jest, ale czekam, żeby jeszcze bardziej obyła się z tym wyjątkowym dziełem.

13. Ivett TOTH (HUN) - 54.90 pkt.
Była kombinacja 3T+3T wprawdzie z lekką dokrętką, ale była; był 3Lz - względnie dobry... ale czemu nie wyszedł jej 2 Axel :(. To co skoczyła - wprawdzie zaliczono jako pojedynczego Axla, ale zaznaczono, że tam było mniej niż 3/4 obrotu, więc go jeszcze zdegradowano, a że nie można wykonywać nawet 1A, to w końcu wcale nie oceniono tego skoku - taka wariacja na temat ;). Mimo przygody w Axlu był to bardzo atrakcyjny performance. Z ciekawą choreografią, łączeniami, miękkimi ruchami zawodniczki i elementami poza-skokowymi na poziomie 4.

14. Julia SAUTER (ROU) - 54.29 pkt. PB
Na tafli zaprezentowała się niezwykle pewnie, a to od razu przyczyniło się do pozytywnego odbioru programu. Co trzeba jej przyznać, to to, że jest energiczna i z powodzeniem (tak przynajmniej się wydaje) zrealizowała choreograficzny plan tańca. W programie ma kombinację 3T+2T, czyli tą najmniej punktowaną, ale wykonaną pewnie, więc punkty są ;).

15. Dasa GRM (SLO) - 53.50 pkt. PB
W choreografii bardzo dobrze podkreśla akcenty wykorzystywanej muzyki Bloodstream. W krokach zaskakuje zmianą  klimatu przekazu. Stawia wówczas na lirykę i nastrojowość. Jeśli chodzi o kombinację to również wykorzystuje opcję 3+2 i obydwa skoki to toeloopy.

16. Lucrezia GENNARO (ITA) - 52.91 pkt.
Piąta zawodniczka Włoch, debiutująca na ME, bez problemu zakwalifikowała się do drugiej części europejskich zmagań. Najbardziej ekspresyjnym elementem jej programu Crazy in love, były kroki, za które uzyskała za poziom 4. Wykonywała je już po wszystkich elementach skokowych, więc widać było rozluźnienie (to właściwe) przez co występ nabrał wyrazistości. Za piruety także uzyskała poziom 4, więc już wiemy w czym jest groźna dla rywalek.

17. Anita OSTLUND (SWE) - 52.76 pkt.
Ojjj gdyby nie ta strata pkt. za nieregulaminowy podwójny skok (2Lo) to by było o 4.9 pkt lepiej. Przynajmniej w ocenie bazowej. W  jej Je t'aime moją uwagę najbardziej przykuły znakomite pozy w sekwencji kroków. Czysta też była kombinacja 3T+3T  oraz piękny 2 Axel solo.

18. Yasmine Kimiko YAMADA (SUI) - 51.21 pkt.
Jej propozycja w neo soulowej muzyce, była... mieszana ;). Płynne części tańca, przeplatane były widocznymi przestojami. Skoki poza 2 Axlem, nie były w najlepszej jakości (nawet był upadek), ale jednak ma poważne plany skacząc 3T+3T i 3Lz solo.

19. Nicole SCHOTT (GER) - 50.68 pkt.
Ona i jej muzyka (Uwierz w Ducha) jest taka musicalowa, przejmująca, z ładną pracą rąk i zdobnymi pozami w kombinacji piruetów. Dobrze wykonała 3Lo, ale tam gdzie miała być kombinacja wykonała tylko 3T solo, na drugi skok nie było już możliwości -  musiała się ratować żeby nie stracić równowagi. Później jeszcze doszedł ten upadek po 2 Axlu :( A przypomnę, że do tej pory Nicole była 9 lub 10 zawodniczką ME. Obecny rekord też jest wyższy i wynosi ponad 55 pkt., więc to nie był jej dzień.

20. Pernille SORENSEN (DEN) - 50.59 pkt.
Jej program, krótko można scharakteryzować jako poprawny. Dlatego bez większych problemów nazbierała sobie punktów do finału :)

21. Anastasiya GALUSTYAN (ARM) - 48.38 pkt.
W nostalgicznym flamenco, najlepiej zaprezentowała się w kombinacji piruetów i w piruecie w pozycji wagi. Mimo, że to taka melancholijna aranżacja tanga, to jednak przydało by się więcej życia. Do tej pory Anastazja plasowała się tuż za pierwszą dziesiątką ME (12-15 miejsce). Po zeszłorocznej absencji jest tak nisko - szkoda :(

22. Natasha MCKAY (GBR) - 48.20 pkt. PB
Natasha należy do tych zawodniczek, które mają niezwykłą płynność ruchów. Przez co jej program jest taki estetyczny i  plastyczny.

23. Antonina DUBININA (SRB) - 47.20 pkt.
Jest rozczulająca w tańcu i interpretacji. Chociaż nie wiem czy tak do końca to jej klimaty.

24. Nathalie WEINZIERL (GER) - 48.20 pkt.
Nathalie to już doświadczona zawodniczka, był czas kiedy plasowała się w pierwszej dziesiątce ME. Na tych, zakwalifikowała się z ostatniego, dającego awans 24. miejsca.  Nie wyszły skoki. Jednak wykorzystanie - w jej wydaniu pięknych -  spiral jako ozdobników przejmującego Caruso oraz rozbudowane wejścia do elementów sprzyjają odbiorowi widowiska.
____________________________________________________
25. Elżbieta Gabryszak (POL) - 45.77 pkt.
Jeśli chodzi o skoki, zaczęła bardzo dobrze od kombinacji 3T+2T, później był 3Lo, w którym sędziowie dopatrzyli się braku rotacji i 2 Axel - już z widocznymi kłopotami. Szkoda, że specjaliści nie "odważyli" się na jakiś czwarty poziom w piruetach... Pod względem artystycznym Elżbieta spisała się, że się tak wyrażę - estradowo ;) i popisowo. W ocenie za komponenty ustanowiła swój nowy wynik kariery 23.53 pkt. Miejsce 25. także jest jej nowym osiągnięciem, w zeszłym roku była 34.

26. Sophia SCHALLER (AUT) - 44.20 pkt.
Zgodnie do zmiany nastroju i rytmu Paint It Black, bardzo dobrze zmienia tempo jazdy (tańca). Startowała z czwartym numerem i długo utrzymywała się na prowadzeniu. Zmieniła ją dopiero startująca jako dziesiąta Ekaterina Ryabova (AZE). Mimo tego, nie zakwalifikowała się do finału. Ale to jest jej debiut, ale jest szansa, że może być zdecydowanie wyżej.

27. Gerli LIINAMÄE (EST) - 44.08 pkt.
Ma taneczny potencjał, co przekłada się na płynność tańca w klimacie Wielkiego Gatsbiego.

28. Kyarha VAN TIEL (NED) - 44.00 pkt.
Jej trenerami są Kevin van der Perren i Jenna McCorkell. A w programie krótkim opowiada o nocach Sahary.

29. Lara Naki GUTMANN (ITA) - 43.96 pkt.
Lara to urokliwa Mary Poppins. Ona niestety, nie zadebiutowała tak dobrze jak jej rodaczka, ale dwa poziomy czwarte były - więc potencjał jest.

30. Silvia HUGEC (SVK) - 37.75 pkt.
Mocną stroną programu Sylvii była szybkość kręcenia piruetów i ich ładne osadzenie w muzyce. Ciekawą też byłą kombinacja 3Lo+2Lo - za komb. 3T+2T jest 5.5 pkt. za tę z Rittbergerami 6.6 - więc dobrze kalkuluje ;)

31. Valentina MATOS (ESP) - 42.86 pkt.
Taniec do My Immortal w wydaniu Valentiny to płynne i spójne widowisko.

32. Paulina RAMANAUSKAITE (LTU) - 42.31 pkt.
Młodziutka 15-letnia debiutantka, odnalazła się w zadziornym tangu, a przynajmniej w realizacji choreografii ;).

33. Camilla GJERSEM (NOR) - 39.81 pkt.
Mocną stroną programu (pod względem widowiska) były piruety i kroki dostosowane do tempa i rytmu Cinema Italiano.

34. Hana CVIJANOVIC (CRO) - 38.00 pkt.
Zaprezentowała współgrające z muzyką ozdobniki. Jest taneczna ;) Ona i dwie ostatnie zawodniczki to także europejskie debiuty.

35. Elizabete JUBKANE (LAT) - 37.75 pkt.
Przyjemnie i ładnie zatańczone Sous le ciel de Paris. Elizabete uwypuklała klimat francuskiej bohemy.

36. Anastasia GOZHVA (UKR) - 35.51 pkt. PB
Miała bardzo dobre tempo w towarzystwie lirycznej muzyki. No i ustanowiła swój rekord kariery :)2 komentarze :

 1. Mam takie nie na temat troszkę pytanko, ale gdzie jak nie tutaj je zadać;

  Wczoraj była relacja na żywo na YT z juniorskich mistrzostw Rosji solistek i tam przewijały sie te same nazwiska co w seniorach mistrzostwach pod koniec grudnia czyli - Szerbakova, Trusowa, Kostornaja - czyli mistrzynie z podium seniorskiego
  I teraz moje pytanie
  -czemu one startują w obu kategoriach wiekowych?
  -czemu Kostornaja (proszę wybaczyć błędy w pisowni nazwiska)która urodziła się w 2003r czyli ma juz 15 lat nie bierze jeszcze udziału w ME i MS seniorów? Albo inaczej - wiem ze chodzi o skończenie lat w marcu lub wcześniej i rozumiem że Radionova która ma urodziny na początku stycznia jeszcze jako pietnastolatka brała jeździła z seniorami, ale Zagitova czy Lipnicka również w tym wieku zdobywały tytuły a lata kończą jakoś w maju - czemu tamte tak wcześnie mogły zacząć, a tycz jeszcze nie widzimy na seniorskich taflach?????

  OdpowiedzUsuń
 2. W kategorii juniorów wg ISU (panie w każdej dyscyplinue i soliści) mogą startować w międzynarodowych zawodach, gdy ukończą 13 lat do „mniej niż” 19 lat. Dokładnie, gdy ukończą 13 lat do 1 lipca roku nowego sezonu / roku poprzedzającego Mistrzostwa. A przed 1 lipca nie będą miały jeszcze 19. Czyli do MŚJ 2019 zakwalifikują się ci urodzeni między 1.07.1999 a 30.06.2005. U panów w tańcach i parach sportowych górna granica wieku to mniej niż 21 lat.

  Nie ma przeszkód żeby startowali i w seniorach i juniorach. To częsta praktyka. Nie ma też sztywnych reguł co do wieku uczestników w zawodach nie-ISU i krajowych, to zależy od ustaleń Federacji.

  W seniorach mogą startować zawodnicy, którzy przed 1 lipca ukończyli 15 lat. W tym roku to ci urodzeni przed 1.07. 2003. Kostornaia urodziła się w sierpniu, więc nie spełniła ww warunku.
  Np. Julia urodziła się 5.06.1998, więc 1.07.2013 miała już 15. I spokojnie mogła brać udział w IO itp 2014.
  OdpowiedzUsuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.