czwartek, 18 stycznia 2018

ME 2018: Po programach krótkich solistów i par sportowych

17 stycznia do rywalizacji w programach krótkich stanęli soliści i pary sportowe.

Na czele stawki panów uplasował się utytułowany Javier Fernandez (ESP). Za nim na tak zwanym małym podium znaleźli się, będący dopiero u progu kariery, Dmitri Aliev (RUS / miejsce 2) i Deniss Vasiljevs (LAT / miejsce 3).

Reprezentant Polski Igor Reznichenko z dorobkiem 63.69 pkt. zajął 17 miejsce i zakwalifikował się drugiej części zawodów. W parach sportowych najlepszym duetem okazali się Vanessa James i Morgan Cipres (FRA). Na pozostałych miejscach znaleźli się reprezentanci gospodarzy... ale jednak w dość nieoczekiwanej kolejności. Miejsce 2  obecnie zajmują Natalia Zabijako / Alexander Enbert (RUS), 3. Ksenia Stolbova / Fedor Klimov (RUS).~ ~ SOLIŚCI ~ ~

Dla przypomnienia program krótki solistów może zawierać maksymalnie siedem elementów.  W warstwie skokowej to 2 lub 3 Axel, 3 lub 4 skok solo wykonany po krokach (elementach łączących) oraz kombinacja dwóch skoków  w składzie: 2-3, 3-3 lub 4-2/3. Za skok pojedynczy (solo czy w kombinacji) lub podwójny solo nie są przyznawane punkty.

źródło:marca.com

Nie jest żadną tajemnicą, że panowie z sezonu na sezon prześcigają się w liczbie i rodzaju skoków poczwórnych. W programie krótkim (jak na razie) mogą wykonywać je w dwóch odsłonach, tj. solo i w kombinacji ze skokiem potrójnym lub podwójnym.

W Europejskiej stawce czystą kombinacją ze skokiem poczwórnym była ta wykonana przez Javiera Fernandeza 4T + 3T (17.03 pkt), natomiast skokiem solo - 4T w wykonaniu Dmitrija Alieva (11.30). Owszem były próby 4S oraz 4Lz, ale zakończyły się niepowodzeniami.

A oto i najlepsza piątka solistów:

1. Javier FERNANDEZ (ESP) - 103.82
Javier jako Charlie Chaplin spisał się - jak na razie - na mały złoty medal. Mam nadzieję, że wysokiej jakości kombinacja 4T+3T, mocny 3Axel oraz 4S jedynie z lekkim zakrętem przy lądowaniu nareszcie są zapowiedzią narastającej formy Hiszpana. Oczywiście w elementach poza-skokowych oraz w komponentach był jak zawsze doskonale przygotowany i gromadził za nie wysokie poziomy i noty - nawet były dwie "10".

2. Dmitri ALIEV (RUS) - 91.33 (PB)
W jego bardzo statecznej i skupionej propozycji Walca Masquerade, wszystkie elementy techniczne uzyskały dodatnie oceny za jakość. Chociaż nie wykonał planowanej kombinacji 4Lz+3T i zastąpił ją kombinacją 3Lz+3T, to jednak spisał się w niej po mistrzowsku. Łatwo przyszedł mu także 4T i 3Axel. I tak, ten trzeci zawodnik Mistrzostw Rosji 2018, wyprzedził swoich kolegów z reprezentacji.

3. Deniss VASILJEVS (LAT) - 85.11
Wprawdzie rywale trochę dopomogli, ale nie zmienia to faktu, że  Deniss to co miał zaplanowane w klasyce Pucciniego , wykonał w znakomitej jakości. Widać, że nawet bez skoków poczwórnych (Denis postawił na 3Lz+3T, 3F i 3A) przy tak wypracowanej technice można uzyskać doskonałe miejsce ;).  OOOO znalazła się aria z Toski - Recondita Armonia.

4. Mikhail KOLYADA (RUS) - 83.41
Ojojojoj.... gdyby wyrzucić dwa pierwsze elementy - program byłby ponad przeciętny. Niestety, sędziowie tak nie zrobili ;) - i odjęli Mikhailowi za ten upadek po 4Lz oraz nie uznali 2T. Z tym ostatnim elementem stało się coś niedobrego z nastawieniem Mikhaila. Mianowicie pomimo, że w trakcie lotu rozmyślił się i wykonał tylko dwa obroty w toeloopie, to jednak lądowanie było bardzo dobre, gdyby dołożył tam potrójny skok wówczas powstała by kombinacja. Ale łatwo powiedzieć, trudniej wykonać...Do sukcesów Mikhaila można zaliczyć, taki że w komponentach był drugi :).

5. Jorik HENDRICKX (BEL) - 78.56
Jorik to kolejny zawodnik, który udowadnia, że bez skoków poczwórnych jest w stanie zajść bardzo wysoko.  Owszem nie był to jego najlepszy short  (upadek przy 3A i kłopoty w komb. 3Lz+3T), ale rywale muszą jednak na niego uważać. Bowiem Belg z powodzeniem nadrabia elementami poza-skokowymi i coraz lepszymi komponentami.

Tuż za plecami Jorika, znajduje się 6. Matteo RIZZO (ITA). Jego wynik 78.26 pkt. to w dużej mierze zasługa dobrze wykonanych elementów technicznych.

17. Igor Rezniczenko (POL) -  63.96
Czego Igor nie zdołał  osiągnąć w zeszłym roku  - tj. wejść do finału - w tym roku wyznaczony cel osiągnął z nawiązką pokonując po drodze dziewiętnastu rywali.Dzięki czemu do najlepszej grupy europejskich solistów zakwalifikował się z 17 miejscem. BRAWO!

W utworze Eda Sheerana Give Me Love Igor zaprezentował elementy poza-skokowe na najwyższym, czwartym poziomie trudności, bardzo dobrze spisał się w 3Axlu i nie poddał się w kombinacji. Choć planował 3Lz+3T, to nie podjął ryzyka, jednak nie zaprzepaścił ważnych sekund i przytomnie skoczył 2F z 3T dzięki czemu zdobył cenne pkt. Jedynie 4T nie poszedł po jego myśli, ale na szczęście skończyło się tylko na przykucnięciu a nie upadku, więc to był taki toeloop z piruetem siadanym w jednym.

Wyniki programów dowolnych solistów TUTAJ

~ ~ PARY SPORTOWE ~ ~

źródło:isu.org

Pary sportowe w programie krótkim również mogą wykonać siedem elementów. W tym, w warstwie skokowej jest to jeden skok wykonywany oddzielnie oraz jeden skok wyrzucany, z zastrzeżeniem że jest to skok podwójny lub potrójny - w SP nie jest jeszcze dozwolony żaden skok poczwórny. Taki dopiero może pojawić się w programie dowolnym. Ponadto na ten sezon w ramach SP przewidziano podnoszenie z chwytem za biodro oraz spiralę śmierci przodem wewnątrz.
 
A teraz już konkrety. Na pięciu pierwszych pozycjach uplasowali się:

1. Vanessa JAMES / Morgan CIPRES (FRA) - 75.52
Vanessa i Morgan zjawiskowo odnaleźli się w popowej balladzie Make It Rain. I to zarówno w warstwie artystycznej jak i technicznej. Poza twistem z poziomu 2, wszystkie elementy poza- skokowe uzyskały poziom 4, a już każdy z nich nagrodzono dodatnimi punktami za jakość wykonania.
 
2. Natalia ZABIJAKO / Alexander ENBERT (RUS) - 72.95
W przypadku tego duetu, mamy podobną sytuację jak u rosyjskich solistów.  Trzeci duet z Mistrzostw Rosji 2018, okazał się tym najlepszym. A to za sprawą elementów poza-skokowych z poziomu 4, czystych skoków (3T i 3LoTh) oraz ocen in plus za jakość wykonania. Z duetem francuskim nieznacznie przegrali w technice - o 0.46 pkt, ale już wyraźniej w komponentach - 2.11 pkt. Jednak sam w sobie melodramatyczny pokaz Natalii i Alexandra ma swój urok :) Oni już mają taki ujmujący styl i jego się trzymają :)

3. Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV (RUS) - 72.05
Zdecydowanie było to najbardziej charakterne łyżwiarstwo wieczoru. Gdyby nie upadek Ksenii w 3T, to Tango de Besame uzyskałoby jeszcze więcej punktów w komponentach, a przecież i tak uzyskali ich najwięcej w stawce ;), teraz tylko można sobie  wyobrazić na ile jeszcze ich stać. 

4. Valentina MARCHEI / Ondrej HOTAREK (ITA) - 71.89
W humorystycznym i pełnym aktorskiej gry Tu vuo fa l'Americano Valentina i Ondrej nie tylko bawili, ale także dali pokaz swoich dobrze wypracowanych technicznych umiejętności. Czysty program zawierał m.in. potrójnego wyrzucanego Lutza, czy cztery elementy poza-skokowe z poziomu 4.

5. Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV (RUS) - 70.37
Woooo... bolesny los spotkał mistrzów Rosji, a raczej Evgenię... i to nie tylko z powodu piątego miejsca, ale dosłownie z powodu bardzo źle wyglądającego upadku po potrójnym wyrzucanym Rittbergerze. A i ten podparty przez Evgenię 3T solo też dopomógł przy spadku w klasyfikacji. Na szczęście pozostałe elementy (w tym twist z poziomu 4 oraz komponenty) zgromadziły tyle punktów, że spokojnie pozwalają duetowi jeszcze na walkę o podium.

Wszystkie wyniki za SP par TUTAJ


Dla przypomnienia Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT (GER) zrezygnowali z zawodów skupiając się na przygotowaniach do olimpiady.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.