środa, 10 stycznia 2018

Pierwsze nominacje do międzynarodowych mistrzostw, czyli zawody w Rosji i USA

Rosja i USA liczą na co najmniej dwa medale z IO. Na razie rozegrały swoją wewnętrzną rywalizację (Mistrzostwa Kraju) i wyłoniły reprezentantów na najważniejsze imprezy sezonu. A przynajmniej w większości przypadków.

Na początek, jak to było w Rosji....

A było tak, że zgodnie z przewidywaniami pod nieobecność Evgenii Medvedevej na dwóch pierwszych miejscach w konkurencji solistek uplasowały się odpowiednio: 1. Alina Zagitova i 2. Maria Sotskova, natomiast trzecią okazała się .... młodziutka Alena Kostornaia.

No dobrze, żeby być uczciwym w prawdzie za swoje programy uzyskiwała czwarte noty zawodów, jednak suma pozwolił wskoczyć jej na podium. A to też jest ważne by prezentować się stabilnie.

Ale kim jest ta niespodziewana brązowa medalistka Rosji 2018?
Jest to niespełna 15-tolatka (urodzona w 2003 roku), która dopiero w tym sezonie debiutowała w cyklu GP juniorów. Jednak był to start wielce udany. Zwyciężyła JGP Polski, we Włoszech była drugą, a i w Finale w konfrontacji z najsilniejszymi, uległa tylko swojej rywalce z zawodów oraz z treningów - Alexandrze Trusovej. Teraz nie trudno się domyślić u kogo może trenować ... ale dla formalności napiszę, że jest to duet: Eteri Tutberidze, Sergei Dudakov. I pomyśleć, że rok temu była dopiero 16 zawodniczką mistrzostw Rosji juniorów. Teraz jej zasięgu jest kombinacja 3F+3T.

Numerem 4 roku 2018 okazałą się Stanislava Konstantinova. Natomiast nie tak dawno pewne międzynarodowych medali: Elizaveta Tuktamysheva czy Elena Radionova zajęły odpowiednio 7 i 10 miejsce.

U panów również zgodnie ze statystykami zwyciężył Mikhail Kolyada. Na podium znaleźli się także: 2. Alexander Samarin i 3 Dmitri Aliev, wyprzedzając tym samym lepiej spisującego się w cyklu GP - Sergeia Voronova, który ostatecznie zajął miejsce 4.

Z najlepszej trójki Alexander najwięcej "namieszał" w swoich notach. W shorcie  był numerem jeden, w FP dopiero czwarty, a koniec końców stał się wicemistrzem ;). Mikhail i Dmitri również "przemieszczali" się miedzy miejscami, ale jednak cały czas w obrębie podium.

Z zawodów wycofał się będący (od dłuższego czasu) w słabej formie Maxim Kovtun.

W parach tanecznych podobnie jak w zeszłym roku mistrzami zastali Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev (w sumie jest to już ich 7 tytuł), a wicemistrzami Alexandra Stepanova / Ivan Bukin. Brąz po raz pierwszy w karierze (chociaż nie tak pewnie) zdobyli Tiffany Zahorski / Jonathan Guerreiro.

Victoria Sinitsina i Nikita Katsalapov nie podjęli walki o igrzyska i wycofali się z zawodów.

W konkurencji par sportowych po raz pierwszy Mistrzami Rosji 2018 zostali Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov. Ksenia Stolbova / Fedor Klimov po najlepszym SP jednak musieli pogodzić się z pozycją numer 2. Natomiast 3. Natalia Zabijako / Alexander Enbert chyba odetchnęli z ulgą, gdy okazało się, że to jednak oni są lepsi od robiącego w tym sezonie widoczne postępy duetu Kristina Astakhova / Alexei Rogonov. Ostatecznie Kristina i Alexei są czwarci.

Na Mistrzostwa Europy pojadą wszyscy medaliści, za wyjątkiem Aleny Kostornai i to nawet nie ze względu na wiek (chociaż owszem jest za młoda, więc nie jest nawet rezerwową), ale przede wszystkim z powodu Evgenii Medvedevej, która ma zapewniony start na wszystkich imprezach. Teraz decyzja leży po jej stronie na które zawody się zdecyduje.

Kto pojedzie na IO i na MŚ jeszcze nie ogłoszono, widocznie ostatnim sprawdzianem będą Mistrzostwa Europy, które ruszają na dobre już za tydzień.

Tymczasem wszystkie wyniki z Mistrzostw Rosji 2018  TUTAJ

To by było na tyle z Rosji, teraz czas na USA.

A tam Bradie Tennell pokazała, że wysoka nota z GP (204.10 pkt. / brąz na SA) nie była przypadkowa i to właśnie ona jest najlepszą Amerykańską solistką. Na miejscu drugim znalazła się Mirai Nagasu, a na trzecim (szczęśliwie dla niej bo w FP była czwartą) Karen Chen

Ashley Wagner choć trzecia w shorcie, to w sumie jako czwarta zawodniczka USA 2018 nie znalazła się w olimpijskim teamie. Tym razem nie zrobiono dla niej wyjątku, jak to miało miejsce 4 lata temu, gdy czwarty wynik nie zaprzepaścił jej udziału w IO i to ona pojechała do Sochi. Jednak wtedy za jej  kwalifikacją przemawiały dwa wcześniejsze "złote" sezony.

W tańcach też małe zaskoczenie bowiem Mistrzami zostali Madison Hubbell / Zachary Donohue, czyli ci którzy jeszcze dwa sezony temu wypadali najsłabiej z tej (mającej podobny staż w krajowych zawodach seniorów) medalowej trójki. W prawdzie dopomogli rywale, gdyż za poszczególne tańce Madison i Zachary byli drudzy, jednak końcowy wynik zaprowadził ich do złota. Czyli wbrew pozorom nawet w tańcach, można awansować i pokonywać najlepszych z najlepszych.

Wicemistrzami (z najlepszym SD) zostali Maia Shibutani / Alex Shibutani a Madison Chock / Evan Bates z najlepszym FD, ale jednak  ze stratą do wicemistrzostwa 0.33 pkt. zdobyli brąz. Czwarty duet  tego roku to  Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker.

W konkurencji solistów Nathan Chen wykonał swoje zadanie i ... wygrał. Natomiast 2. Ross Miner i 3. Vincent Zhou, którzy po niższych lokatach w SP, zaskoczyli (in plus) i awansowali na podium.

Wysoko plasujący się w cyklu GP 2017/18 i nawet będący w finale: Adam Rippon z drugim SP, ostatecznie zajął miejsce 4, ale federacja doceniła jego dotychczasowe osiągnięcia i wyznaczyła go to amerykańskiego teamu na IO i MŚ.

Drugi z wysoko plasujących się zawodników w cyklu GP Jason Brown z trzecim SP, koniec końców spadł na miejsce 6 i  może pocieszyć się startem na 4CC. Amerykanie mają to w zwyczaju, że na zawody czterech kontynentów wysyłają zawodników/ zawodniczki /pary najczęściej plasujące się od 4 do 6 pozycji, by również i oni zdobyli potrzebne punkty do rankingu ISU.

W parach sportowych Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim ciągle udogadniają, że to oni są najsilniejsi w amerykańskim teamie. Najpierw na MŚ wywalczyli miejsce na olimpiadzie dla USA, a teraz już całkowicie personalnie dla siebie ;)

Srebro zdobyli Tarah Kayne / Danny O'Shea, a brąz Deanna Stellato / Nathan Bartholomay. Natomiast Ashley Cain / Timothy LeDuc to już miejsce za podium.