czwartek, 14 października 2010

Już niedługo coraz bliżej, czyli co to jest GP

W telewizji zapowiadali, że za nie długo spadnie śnieg, więc czas zająć się czymś przyjemnych w tym nieprzyjemnym czasie.

Już od przyszłej soboty dla seniorów rozpoczyna się cykl Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym. Dla juniorów rozpoczął się już 25 sierpnia. Przerażające, że jeszcze w środku lata. Właśnie dziś juniorzy kończą cały cykl, składający się z siedmiu zawodów, które ostatecznie wyłonią tych, którzy wezmą udział w ostatnich zmaganiach w wielkim finale (w dniach 9-12 grudzień), wtedy też swój wielki Finał będą mieć seniorzy.

***
A teraz przybliżając dla tych, którzy nie wiedzą o co chodzi z GP... (czyli dla siebie też, bo przez wiele lat nie wiedziałam co to jest za cykl).

Cykl Grand Prix - to zawody organizowane przez ISU (czyli Międzynarodową Unię Łyżwiarską) w sześciu krajach dla seniorów (dla juniorów w siedmiu, bowiem nie na każdych odbywają się wszystkie konkurencje). 

Skupiając się na seniorach to:

za zdobywane miejsca zawodnicy otrzymują punkty odpowiednio za:
1. - 15
2. - 13
3. - 11
4. - 9
5. - 7
6. - 5
Pary sportowe już nie są punktowane
7. - 4
8. - 3

Pozostali pozostają bez punktów. W takich zawodach bierze udział od 12-10 pań/panów/ 10-8 par tanecznych i 8 do 6 sportowych. A każdy z nich może wziąć udział w 3 zawodach, chociaż i tak w ostatecznym rozrachunku sumowane są punkty z dwóch, wcześniej przez nich wskazanych (w praktyce wygląda to tak, że zawodnicy jadą tylko na 2 imprezy).

Acha nie muszę chyba nadmieniać, że na GP powołani są tylko najlepsi z najlepszych. Czołowa "szóstka" z Mistrzostw Świata ma zapewniony udział w dwóch zawodach jako tzw. "rozstawieni". Ci którzy zajęli miejsca od 7-12, mają również zapewniony udział w zawodach, Ale o tym jak ? co? gdzie? kiedy? ;) decyduje ISU, więc nie będę wchodzić (dziś) w szczegóły, ważne jest to, że muszą być najlepsi!!! I nie podlega to dyskusji. Dlatego też Polacy nie pojawiają się tam zbyt często, ale nie są wykluczeni, bowiem rozważani są i ci zawodnicy od 13 do 24 miejsca :)

W tym sezonie  Joanna Sulej i Mateusz Chruściński (nasza para sportowa) jadą do Paryża. Od razu życzę im POWODZENIA!!!!

Wracając do zdobytych miejsc w Grand Prix

Zwycięzcy i pozostałe cztery miejsca, otrzymują nagrodę pieniężną do 18.000 $. Trochę niesprawiedliwe, bo bez względu czy jest się solo czy w parze dostaje się taką samą kwotę.
Po wyłonieniu najlepszej 6-stki odbywa się FINAŁ cyklu - tu każdy ze szczęśliwej szóstki  otrzymuje nagrodę pieniężną. Np za 1 miejsca 25.000$.

A oto terminarz dla zawodów GP:

NHK Trophy Oct. 22 – 24, 2010 Nagoya, Japan
Skate Canada International Oct. 29 – 31, 2010 Kingston/ON, Canada
Cup of China Nov. 5 - 7, 2010 Beijing, China
Skate America Nov. 12 – 14, 2010 Portland/OR, USA
Rostelecom Cup Nov. 19 – 21, 2010 Moscow, Russia
Trophée Eric Bompard Nov. 26 – 28, 2010 Paris, France

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.