piątek, 5 października 2012

Ondrej Nepela Memorial 2012

Od  3 do 7 Października 2012, odbywają się coroczne międzynarodowe zawody -  Ondrej Nepela Memorial. Nazwa zawodów pochodzi od imienia sławnego i wybitnego Słowackiego łyżwiarza, dlatego też zmagania toczą się nie gdzie indziej jak właśnie na Słowacji. 


 Nim wyniki tych 20-tych zawodów, poniżej znajduje się krótka biografia tej ważnej postaci.

Ondrej Nepela
Urodził się 22.01.1951 w Bratysławie (zm. 02.02.1989) i zgodnie z ówczesnym podziałem państw był reprezentantem Czechosłowacji.
 
Co by nie mówić o prywatnym życiu tego zawodnika, nie wątpliwie zapisał się na kartach historii zarówno Słowackiego jak i międzynarodowego łyżwiarstwa. Jego największe osiągnięcia przypadają na lata 70-te ubiegłego stulecia.

Swoją przygodę z łyżwami rozpoczął w wieku 7 lat, a już w wieku 13 wystąpił na swojej pierwszej poważnej imprezie, tj Igrzyskach Olimpijskich 1964 roku gdzie zajął 22 miejsce. Później było tylko lepiej od 1966 roku nie schodził z podium Mistrzostw Europy, od 1968 z podium Mistrzostw Świata by w roku 1972 w Japonii osiągnąć najwyższą nagrodę, czyli złoto na Igrzyskach Olimpijskich. 

Ten pięciokrotny mistrz Europy oraz trzykrotny mistrz Świata po zakończeniu amatorskiej kariery, występował na pokazach z cyklu Holiday on Ice oraz zajął się trenowaniem przyszłych pokoleń w Niemczech.


Najważniejsze osiągnięcia
źródło:wikipedia.org
Od 1993 roku na jego cześć rozpoczęto urządzać zawody, zrzeszające zawodników z całego świata. Zawody cieszą się szerokim zainteresowaniem, bowiem zawodnicy nie zawsze mogący ujawnić swoje umiejętności na największych imprezach mają kolejną szanse by pokazać na co ich stać.

Podium od 1993 roku można sprawdzić tutaj >>>
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.