środa, 31 października 2012

Przed Cup of China


W dniach od 02.11.2012 do 04.11.2012 odbędą się zawody Cup of China. 
Są to już trzecie z sześciu zawodów wchodzących w skład cyklu Grand Prix.

PARY TANECZNE
W konkurencji par tanecznych spotkają się silne duety o podobnych umiejętnościach tj. Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat (FRA), Kaitlyn Weaver / Andrew Poje (CAN), Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev (RUS). Teoretycznie najmocniejsi są Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat (FRA) bo to dwukrotni mistrzowie Europy, trzecia para świata i brązowi medaliści Finału Grand Prix 2011. Duet Kaitlyn Weaver / Andrew Poje (CAN) oraz Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev (RUS) spotkały się już w tym sezonie na Skate America, gdzie Rosjanie okazali się lepsi. Chociaż nic nie jest przesądzone, bo w tamtym sezonie oba duety doszły do finału i to Kanadyjczycy wygrali batalię, zajmując miejsce czwarte (Rosjanie byli szóści). 
Kolejne duety to Victoria Sinitsina / Ruslan Zhiganshin (RUS), czyli Mistrzowie Świata Juniorów oraz mistrzowie Finału Junior Grand prix 2011, w tym sezonie jak widać spróbują swoich sił w walce z seniorami. Na tafli pojawią się także bardziej doświadczeni Madison Chock / Evan Bates (USA), chociaż w takim zestawieniu trenują dopiero od wiosny 2011. W tamtym sezonie już, jako para zajmowali miejsca 4 i 5, co nie dało im drogi do finału. Wspomnę jeszcze, że zarówno Madison jak i Evan w swoim dorobku mają mistrzostwo świata juniorów, także potencjał jest.
Duet Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA) to jedenasta para Europy. A tym sezonie wywalczyli czwarte miejsce na Finladnia Trophy
Na koniec jeszcze kilka słów o reprezentantach Chin. Czyli Yu Xiaoyang / Wang Chen (CHN) oraz Huang Xintong / Zheng Xun (CHN). Yu Xiaoyang / Wang Chen (CHN) można oglądać rok w rok na Mistrzostwach Czterech Kontynentów, gdzie od 2006 udało im się wkroczyć do najlepszej dziesiątki, natomiast Huang Xintong / Zheng Xun to dwunasty duet świata.

SOLISTKI
Na tafli w konkurencji solistek można będzie zobaczyć m.in. vice mistrzynię czterech kontynentów 2012 – Mao Asadę (JPN). Jest to pretendentka do medalu, bowiem jako utytułowana zawodniczka, już w zeszłym sezonie zakwalifikowała się do finału, dzięki wygranej w Rosji i drugiemu miejscu wywalczonemu w Japonii, jednak ostatecznie wycofała się z rywalizacji. W tym sezonie można było ją widzieć na początku października na zawodach Japan Open, gdzie zajęła miejsce drugie za Amerykanką Ashley Wagner, a wyprzedzając Akiko Suzuki (JPN).
Oprócz Asady pojawią się także trzy zawodniczki, które na początku października spotkały się w bezpośredniej rywalizacji na Finladn Trophy 2012, a co ważniejsze podzieliły miejsca na podium. Tytuł mistrzyni zdobyła Rosjanka Julia Lipnitskaia (RUS / 188.23), wyprzedzając Kiirę Korpi (FIN / 181.16) oraz Mirai Nagasu (USA / 163.09). Ponad to Julia Lipnitskaia (RUS) to Mistrzyni Świata Juniorów oraz mistrzyni Finału Junior Grand Prix 2011. Kirra Kopii (FIN) to wicemistrzyni Europy, a Mirai Nagasu (USA) to brązowa medalistka z mistrzostw Czterech Kontynentów. W tamtym sezonie również startowała na zawodach Grand Prix w Chinach i szczęśliwie zajęła miejsce drugie (na Skate Canada 2011 była piąta).
Obok Julii Lipnitskai (RUS) pojawi się druga reprezentantka Rosji Sofia Biryukova, która na zawodach Grand Prix 2011 pojawiła się raz na ojczystej ziemi i zajęła miejsce czwarte
Pozostałe zawodniczki o skromniejszym dorobku to Amelie Lacoste (CAN), która startowała na ostatnich Skate Canada zajmując miejsce ósme, a także Joshi Helgesson (SWE), tj. dziesiąta zawodniczka starego kontynentu.
Gospodarze zawodów postanowili wystawić trzy swoje zawodniczki, a są to: Zijun Li (CHN), Bingwa Geng (CHN), Ying Zhang (CHN). Zijun Li – to piąta zawodniczka mistrzostw świata Juniorów, Bingwa Geng – była dwunasta na mistrzostwach Czterech Kontynentów, a Ying Zhang – do sukcesu może zapisać drugie miejsce wywalczone w swoim kraju.
SOLIŚCI
Wśród solistów zapewne największe emocje wywoła rywalizacja między dwoma zawodnikami.
Daisuke Takahashi (JPN) i Brian Joubert (FRA) są to najbardziej doświadczeni i utytułowani zawodnicy tych zawodów. Daisuke Takahashi to m.in. vice mistrz trzech zawodów tj. świata, czterech kontynentów oraz finału Grand Prix 2011. Natomiast Brian Joubert z sezonu na sezon poszukujący swojej najlepszej formy z przed lat. Ostatnim jego największym sukcesem jest czwarte miejsce na Mistrzostwach Europy.
Drugi z reprezentantów Japonii Tatsuki Machida (JPN) na pewno włączy się w rywalizację o podium. Na pierwszych zawodach z cyklu Grand Prix 2012 (Skate America) zajął trzecie miejsce, więc z całą pewnością apetyt na kolejny medal rośnie.
Równie mocnym może okazać się Adam Rippon (USA) bo w tamtym sezonie zajął dwa razy miejsce czwarte na zawodach z cyklu Grand Prix, choć przy zaciekłej rywalizacji nie wystarczyło to by zakwalifikował się do finału.
Dwaj zawodnicy jacy pojawią się na Cup of China w ostatnim sezonie spisywali się słabiej: Kevin Reynolds (CAN), na każdej imprezie ISU, na jakiej się pojawił oscylował w okolicy dziesiątego miejsca, a Sergei Voronov (RUS) – to dziesiąty zawodnik Europy.
Gospodarze znów postawili na trojkę swoich zawodników. I na tafli zaprezentują się: Nan Song (CHN), Jinlin Guan (CHN) i Yi Wang (CHN). Nan Song najlepiej wypadał na zeszłorocznych Grand Prix zajmując miejsca na podium, jednak na większych imprezach – Mistrzostwach Świata, czy Mistrzostwach Czterech Kontynentów – nie należał do najlepszej dziesiątki. Jinlin Guan to dziesiąty zawodnik Mistrzostw Czterech Kontynentów, a Yi Wang nie zanotował jeszcze udziału na wielkich imprezach.

PARY SPORTOWE
Trzy duety Chińskie Qing Pang / Jian Tong (CHN), Cheng Peng / Hao Zhang (CHN) i Wenting Wang / Yan Zhang (CHN) staną do rywalizacji z pozostałymi trzema parami, jakie pojawią się na Cup of China. A są to: Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov (RUS), Ksenia Stolbova / Fedor Klimov (RUS) i Kirsten Moore-Towers / Dylan Moscovitch (CAN).
Faworytami do podium są niewątpliwie vice mistrzowie Olimpijscy Qing Pang / Jian Tong, którzy już w tym sezonie wywalczyli srebrny medal na na Skate America 2012, równie zdeterminowani Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov, którzy w tamtym sezonie zdobyli brąz w Finale Grand Prix, nie odpuszczą złota tak łatwo. Także w gronie tych najlepszych wymienia się trzecią parę Europy, czyli kolejnych Rosjan, duet Ksenia Stolbova / Fedor Klimov. Natomiast do Kirsten Moore-Towers / Dylan Moscovitch (CAN) należał sezon 2010/2011, gdzie odnosili sukcesy na zawodach z cyklu Grand Prix. Jednak w poprzednim nie widywano ich na zawodach o wysokiej randzie a to, dlatego, że jest to czwarty duet Kanady, więc musieli ustąpić pierwszeństwo innym.
Cheng Peng / Hao Zhang (CHN) jest to świeżo zestawiony duet. Hao Hang do tej pory występował z Dan Hang, z którą wywalczył srebro na Olimpiadzie w 2006 roku oraz mistrzostwo Czterech Kontynentów w roku 2010. Czy powtórzy sukces z Cheng Peng? Dowiemy się w najbliższy weekend. Podobnie przekonamy się jak spiszą się Wenting Wang / Yan Hang, obecnie czwarta para swojego kraju.

Strona zawodów ISU >>>

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.