wtorek, 2 października 2012

Sezon Seniorów Otwarty, czyli Nebelhorn - Trophy 2012

Jak co roku, łyżwiarski sezon seniorów uważa się za otwarty, gdy rozpoczynają się zmagania na zawodach Nebelhorn-Trophy
W tym roku odbyły się już 44 zawody tej rangi, a na tafli zaprezentowało się wielu utalentowanych zawodników. Zanim przejdę do wyników warto zapoznać się z listą startową by mieć ogólny pogląd na klasę rywalizacji. A oto i one:podium p.sportowych
U par sportowych bez sprzecznie obstawiano, typowano i wierzono, że duet Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov (RUS) nie ma sobie równych. Ich wynik 196,55 pkt zdeklasował rywali. Zarówno Ojciec Chrzestny (SP)  jak i Violin Muse (FP) przyniósł im zwycięstwo. Swoje elementy już na samym początku sezonu wykonują niemal bezbłędnie, a spirala śmierci przyniosła im poziom czwarty. Dyspozycja i umiejętności mogą wróżyć, że szykują się na podbój wszelkich lodowych tafli. Ponad to obronili też tytuł mistrzowski uzyskany w roku 2011. :) Za nimi na drugim miejscu uplasował się duet Caydee Denney / John Coughlin (USA) z 178,90 pkt. Amerykanie zachwycili w programie Upiór z Opery wysoką techniką, ale do komponentów muszą się przyłożyć. Na trzecim miejscu zawody zakończyli Vanessa James / Morgan Cipres (FRA) chociaż już z konkretniejszą stratą do liderów bo z dorobkiem 151,52.

Dwa duety Mari Vartmann / Aaron van Cleave (GER) oraz Vera Bazarova / Yuri Larionov (RUS) wycofały się z rywalizacji ze względu na kontuzje u obu pań.
podium solistów

Wśród rywalizujących solistów najlepszym był Nobunari Oda (JPN) za swój występ uzyskał 233,33 punktów. Zarówno w programie krótkim (The New Moon in the Old Arm's Moon) jak i dowolnym (The Sorcerer's Apprentice) pokusił się na wykonanie 4T. Za pierwszym razem próba zakończyła się upadkiem, a za drugim udało mu się wyratować, choć w nie najlepszym stylu. Za nim na miejscu drugim zawody zakończył Konstantin Menshov (RUS) który uzbierał 212,94 pkt. A na trzecim z większymi problemami Keegan Messing (USA). Z większymi bowiem jego program dowolny był sklasyfikowany na miejsce 4, ale dorobek 210,78 pozwolił mu odetchnąć i zdobyć brązowy medal. Za nim niemal po łyżwiarzach deptał mu jego rodak Stephen Carriere (USA), który po programie dowolnym był na miejscu ósmym, ale udany program dowolny pozwolił mu sporo awansować (miejsce 4) z wynikiem 209,11. Miejsce piąte i szóste zajęli Czesi tj. Michal Brezina (201,71) oraz Tomas Verner (199,98). chociaż nie przyszło im to łatwo. Michal popsuł swój program dowolny (i o mały włos nie stracił tej piątej lokaty), natomiast Tomas musiał się w sobie zebrać by zmienić dziesiątą pozycję jaką zajmował po programie krótkim. Warto przypominieć, że Mchal Brezina w tamtym roku był drugi, a w tym? No cóż może inna strategia :) 
Nasz zawodnik Maciej Cieplucha (POL / 154.95) zawody zakończył na miejscu 17. A było gorąco bo po SP był dopiero 22.

Przechodząc do solistek Kaetlyn Osmond (CAN) i Adelina Sotnikova (RUS) toczyły bój o wygraną. Lepsza okazała się Kanadyjka z dorobkiem 170,19 przed Rosjanką 168,23 i Japonką Haruka Imai (153,64), która awansowała aż z miejsca dziewiątego. Imai zepchnęła Elenę Glebową (EST) z medalowej pozycji. Estonka w sumie uzyskała 152,36. 

Kaetlyn Osmond
Wracając do Kaetlyn Osmond, ta młoda zawodniczka po programie krótkim zajmowała miejsce drugie, jednak program dowolny (mieszanka muzyki Perez Prado) nie pozbawiony wad wykonała lepiej niż Adelina. Bardzo ładnie wykonała trójkombinację 2A+2T+2T i to jeszcze w tej drugiej lepiej punktowanej części programu :). Adelina natomiast zachwycała piruetami oraz komponentami, ale skoki trochę zawiodły dlatego w programie krótkim - Capriccio Espagnol - udało jej się być najlepsza, ale program dowolny - At Last Blues - gdzie już się więcej skacze nie przyniósł jej zwycięstwa. 


Wyrównana rywalizacja toczyła się na podium par tanecznych zwycięstwo zapewnili sobie Madison Chock / Evan Bates (USA) i ich 147,79 pkt. Po tańcu krótkim zajmowali miejsce drugie, ale program dowolny (Dr Żywago) był już oceniony na ten najlepszy. Za dwa podnoszenia i za sekwencję kroków uzyskali poziom czwarty, a za pozostałe poziom trzeci. Za wszystko dostali dodatkowe punkty za jakość wykonania i równie wysokie oceny za komponenty. 

podium p. tanecznych

Na drugim miejscu zawody zakończyli Julia Zlobina / Alexei Sintikov (AZE) zdobywając 143,59pkt. Natomiast o dużym pechu mogą mówić Niemcy, którzy po pierwszej części byli liderami, ale w programie dowolnym nie porwali sędziów oceny (choć uzyskali sporo poziomów 4) i spadli na miejsce trzecie. Nelli Zhiganshina / Alexander Gazsi (GER) uzyskali 142,00 pkt. co nie pozwoliło im obronić swojej dogodnej pozycji. Ale bądź co bądź medal jest.Wybrane wideo: 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.