sobota, 20 października 2012

Skate America 2012 - dzień 1.

 
W pierwszym dniu zawodów odbyły się dwie konkurencje. 
Wśród par sportowych najwięcej punktów zdobyli Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov (RUS), przed Qing Pang / Jian Tong (CHN) oraz Caydee Denney / John Coughlin (USA).
Natomiast na czele solistów mamy dwóch Japończyków tj. Yuzuru Hanyui oraz Takahiko Kozuka i podobnie jak u par na miejscu trzecim plasuje się gospodarz zawodów czyli Jeremy Abbott (USA).
Short Par Sportowych:

Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov (RUS) - muzyka: "Love Theme"z Ojca Chrzestnego.
SP - 65,78 pkt.
VIDEO
Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov
Początek nie wróżył sukcesu. W pierwszym elemencie (potrójnym twiście) Tatiana zakończyła go mało pewnie, niemal spadając na Maxima. Sędzia techniczny uznał twista na poziomie drugim, a sędziowie oceny jakości bardzo różnili się w osadzie dając od minus jeden aż do plus dwa.
Później przyszedł czas na 3S i tu Maxim zaczął się ratować. Dając sędziom powód do rozmyślań. Bo ponownie nie wiedzieli jak do tego podejść i rozrzut punktów wygląda na mało profesjonalny (przyznając od -2 do +1). Następnie zawodnicy przeszli do wyrzucanego potrójnego Rittbergera. I jak to przy skokach wyrzucanych bywa więcej kłopotów ma partnerka. Tak było i tu Tatiana niebezpiecznie ratowała się by nie podeprzeć się ręką przy lądowaniu. W sumie za te dwa elementy (3S, 3LoTh) uzyskali mniej punktów niż ta bazowa ocena. Na szczęście przy następnych elementach było spokojnie i reprezentanci Rosji uzyskali więcej niż tylko oceny bazowe. Ich spirala śmierci na poziomie drugim zyskała u sędziów "jakości". A przy pięknym synchronicznym piruecie, podnoszeniu oraz sekwencji kroków już bez najmniejszych wątpliwości pojawiły się poziomy czwarte. i tak za technikę otrzymali w sumie 32,87 pkt.
Jeśli chodzi o komponenty to nie było innej możliwości by wyskakiwały oceny znacznie powyżej ośmiu. Jedynie elementy łączące w sumie uzyskały 7,96, a komponenty jako całość 32,91. Występ jak to Tatiana i Maxim mają w swym zwyczaju bardzo przejmujący, dramatyczny i ekspresyjny. Jako ambitna para, nie kryli lekkiego zawodu, gdy ich czas na tafli dobiegł końca.

Qing Pang / Jian Tong (CHN) - muzyka: Scott and Fran's Paso Doble by David Hirschfelder
SP - 61,96 pkt.
VIDEO
Zaczęli od upadku przy 3T (Jian Tong), ale potrójny twist (na poziomie drugim) wykonany pewnie i żywiołowo, doskonale wpasowane do rytmów paso doble. Przy wyrzucanym potrójnym Loopie, Qing asekurowała się łyżwa nogi wolnej, co niestety skutkowało odjęciami. Stabilna spirala śmierci uzyskała poziom trzeci, podobnie jak piruet. A podnoszenie (z niczym niezachwianym i zejściem) i bogata sekwencja kroków poziom czwarty. Za technikę uzyskali 31,50 pkt.
Program wypełniony elementami od pierwszej aż do ostatniej minuty. Może zbyt wolny, ale to jest początek sezonu i Chińczycy na pewno go doszlifują, a wtedy komponenty uzyskają znacznie wyższe oceny, na razie ich ocena to 31,46.

Caydee Denney / John Coughlin (USA) - muzyka Concierto de Aranjuez by Joaquin Rodriguez 
SP - 60, 75.
VIDEO
Niewielkie róznice dzielą ich od lepszej lokaty. Technicznie wyprzedzają zarówno Rosjan jak i Chińczyków (ich ocena to 33,14), jednak tracą na komponentach (27,61). Amerykanie nie popełnili żadnego błędu. To co zaplanowali wykonali bardzo solidnie i za każdy obowiązkowy element sędziowie przyznali ekstra punkty. Bez żadnej tremy wykonali potrójnego twista, 3T oraz potrójnego wyrzucanego Flipa. Spirala śmierci oraz piruet otrzymały poziom trzeci (muszą popracować nad zgraniem), a podnoszenie i kroki poziom czwarty. Jeśli poprują nad płynnością i większą ekspresją na pewno zyskają, bo na razie program jest dość surowy złożony z samych obowiązkowych elementów, za mało urozmaiceń i tym samym utrudniania programu, a także elementów łączących.

Miejsca czwarte i piąte mogą się z łatwością zmienić Vanessa JAMES / Morgan CIPRES (FRA/ 55.76) (video) oraz  Marissa CASTELLI / Simon SHNAPIR (USA /55.67) (video) zaprezentowali się na podobnym poziomie i w programie dowolnym szykuje się ostra rywalizacja.
Podobnie duet Danielle MONTALBANO / Evgeni KRASNOPOLSKI (ISR/ 40.66) (video) i Gretchen DONLAN / Andrew SPEROFF (USA/ 40.54) (video) będą bezpośrednio ze sobą rywalizować.Short program Solistów:
Yuzuru Hanyu (JPN) - muzyka: Parisian Walkways by Gary Moore
SP - 95,07
VIDEO
Bezbłędny program w jego wykonaniu zawierał poczwórnego Toeloopa oraz trzy skoki potrójne (3A i 3Lz+3T). Zaraz po pięknym 4T, przeszedł do skoku do piruetu (poziom czwarty) oraz piruetu siadanego (poziom trzeci). Po tym jak zaimponował skokami, zaprezentował się w sekwencji kroków (poziom 3), a na zakończenie wykonał kombinację piruetów, za którą przyznano poziom czwarty. Wszystkie elementy zyskały uznanie wśród sędziów "jakości" i Japończyk nazbierał same oceny in plus (nie było żadnych zer). Dzięki czemu technicznie wypadł na 51,71 pkt. Jak można przypuszczać, jego talent łyżwiarski został doceniony także w komponentach. 43,36 jest wynikiem ocen znacznie powyżej ośmiu, a nawet za interpretacją sędziowie pokusili się na dziewiątki. W sumie Yuzuru ma blisko dziesięciopunktową przewagą nad swoim rodakiem T. Kozuka.

Takahiko Kozuka (JPN) - muzyka Concert Overture (from "Exodus") by Karol Szymanowski
SP - 85,32
VIDEO
Program niemal identyczny pod względem elementów technicznych. Z tą różnicą, że Kozuka miał problemy przy 4T, (3A i 3Lz+3T już czysto), a jego piruety uzyskały poziom 3, natomiast kroki poziom drugi. Dlatego też, za technikę uzbierał sobie 45,57 pkt. Jeśli chodzi o komponenty, to wymagają dopracowania jeśli się marzy o złocie, na razie wynik 39,75 nie jest zły, ale Kozukę stać na więcej. Program bardzo przejmujący i widać, że zawodnik bardzo dobrze potrafi się w nim odnaleźć.

Jeremy Abbott (USA) - muzyka Spy by Nathan Lanier
SP - 77,71
VIDEO
Ten sam zestaw skoków, ale najsłabiej zaprezentowany gdyż upadł przy 4T. Ponad to uzyskał dwa poziomy trzecie (za piruety) oraz dwa poziomy drugie (za kroki oraz skok do piruetu). Tak, więc jego wynik za technikę, pomimo dodatkowych punktów za jakość wykonania, wyniósł 37,81. Na szczęście Amerykanin po raz kolejny udowodnił, że jego mocną stroną mogą być komponenty (40,90) i jeśli popracuje nad techniką to automatycznie poprawi się odbiór całego programu. Jeremy jest świetnym kandydatem do rewii żywiołowy i pełen pasji.

Za Amerykaninem ze stratą nie całych dwóch punktów znajduje się, trzeci reprezentant Japonii Tatsuki Machida (miejsce czwarte - 75,78) (video). Jeśli J.Abbott nie da z siebie wszystkiego to może to być Japońskie podium. Na to miejsce na pewno realne aspiracje ma Rosjanin Konstantin Menshov (video) z dorobkiem 73,32 punktów. A który świetnie zaprezentował się w kombinacji 4T+3T (niestety nie dość że Lutz był podwójny to jeszcze z upadkiem). Menshov jak na razie jest piaty. Na dalszych pozycjach znajdują się: szósty Michal Brezina (CZE/69.26 z upadkiem przy próbie 4S) (video). Siódmy to Armin Mahbanoozadeh (USA/68.27)(video), ósmy Alexander Majorov (SWE/60.48), dziewiąty Tomas Verner (CZE/58.79, z bardzo słabymi skokami)(video), a stawkę zamyka Douglas Razzano (USA/57.06).
 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.