wtorek, 15 stycznia 2013

Lekcja łyżwiarstwa nr 15 - Program Components Score, PCS.

Karnawał to bardzo dobry czas by przypatrzeć się czysto artystycznym aspektom łyżwiarstwa figurowego. Bowiem (jak wiadomo) obok oceny technicznej, zawsze oceniane są komponenty. Po ta tajemniczą nazwą (dla solistek, par tanecznych i solistów) kryje się pięć segmentów takich jak:

1) Umiejętności Łyżwiarskie - skating skills (SS) 
2) Połączenia Elementów - transitions / linking footwork (TR)
3) Wykonanie - performance / execution (PE)
4) Choreografia - choreography / composition (CH)
5) Interpretacja - interpretation (IN)


Sędziowie wystawiają za nie od 0,25 do 10,00 punktów – z dokładnością do 0,25. Skrajne noty są odrzucane, a z pozostałych wylicza się średnią (dla każdego komponentu oddzielnie). W ten sposób powstałe noty, są mnożone przez konkretne mnożniki – zależnie od tego, czy był to program krótki, kwalifikacyjny, czy dowolny (taniec krótki, dowolny). I w ten sposób wylicza się notę za komponenty programu - Program Components Score, PCS.

____________________SOLISTKI,  PARY SPORTOWE, SOLIŚCI_________________________

Dla nich określono następujące współczynniki (factor):
T.Volozoshar/M.Trankov

W programie krótkim pań i  par sportowych jest to 0,8
W programie dowolnym pań i par sportowych jest to 1,6.

W programie krótkim panów jest to 1,0.
W programie dowolnym panów jest to 2,0.
 - soliści mają wyższy współczynnik, bowiem wykonują więcej trudniejszych skoków.


 A czym są poszczególne komponenty, wyjaśnienie już poniżej:


Yu-Na Kim
Umiejętności Łyżwiarskie, czyli wszelkiego rodzaju środki użyte przez zawodników dla przedstawienia ruchu na tafli lodowej. Punktowana jest sprawność ruchu w odniesieniu do tempa (prędkości), płynności, i to w tej ocenie zwraca się uwagę na czystości krawędzi.

Połączenia Elementów, czyli kroki i elementy łyżwiarskie nie będące wymienione w elementach technicznych, a mające na celu wywarcia osobistego wrażenia programu. Różnorodność kroków, ruchów i elementów łączących oraz uwypuklenie charakterystycznych momentów w programie tak, aby się one stały nieodłączną częścią całego programu, a nie odrębnymi elementami, czyli to co stanowi o zdolności i pomysłowości zawodników. Im więcej tym lepiej (tj. wyższa nota), ale bez przesady, żeby nie wyszedł z programu jarmark. Jednym słowem program musi być wyważony.

Wykonanie, czyli umiejętność zawodnika/-ów do stworzenia odpowiedniego i porywającego wrażenia pp przez świadome i zamierzone ruchy ciała. Nagradzane są umiejętności zawodników do pokazania odpowiedniej pozycji, postawy i równowagi podczas wykonywania charakterystycznych elementów programu.

D.Takahashi
Choreografia jak sama nazwa skazuje to kompleksowy układ programu w relacji do elementów i ich połączeń. Główne, momenty programu powinny być rozłożone na całej tafli lodowej, przedstawiając umiejętności zawodnika. Im większe wykorzystanie tafli lodowej i różnych poziomów przestrzeni wokół zawodników tym ocena wyższa.

Interpretacja to użycie ciała i elementów łyżwiarskich dla przekazania nastroju i charakteru wybranej muzyki. To także eksponowanie emocji jakie powinny towarzyszyć danej muzyce. Punktowane są właśnie umiejętności wyrażenia uczucia, budowania atmosfery, porywania emocjami, czy podkreślania charakteru muzyki przez użycie elementów technicznych, kroków łączących i choreografii zgodnie z konstrukcją muzyki.
 

__________________________________PARY TANECZNE_______________________________
Jak zwykle rządzą się swoimi prawami i fakt, faktem mają pięć komponentów i w prawdzie o nazwach zbliżonych do tych wymienianych wyżej, lecz sędziowie drobiazgowo i surowiej przyglądają się każdemu z nich.
 Komponenty par tanecznych to:

Skating Skils
Linking Footwork / Movement
Performance
Choreography
Interpretation / Timing

Różnica dotyczy także współczynników przez które są mnożone są oceny. I tak jak w innych dyscyplinach są wspólne dla wszystkich komponentów, tak w parach tanecznych każdy ma swój własny.

M.Davis/Ch.White
Short Dance:
Skating Skils - 0,8
Linking Footwork / Movement - 0,7
Performance - 0,7
Choreography - 0,8
Interpretation / Timing - 1,0

Free Dance:
Skating Skils - 1,25
Linking Footwork / Movement- 1,75
Performance - 1,0
Choreography - 1,0
Interpretation / Timing - 1,0

_____________________________________ODJĘCIA___________________________________ 

 Nie tylko jakość wykonania może przysporzyć łyżwiarzom straty punktowe. Mogą oni także zostać ukarani odjęciami od ogólnej noty programu.
 Najczęściej jest to upadek, który kosztuje zawodnika minus 1 punkt, ale także pozostałe wykroczenia na przykład takie jak:
- przekroczenia czasu - 1 pkt. (za każde 5sek. ponad dozwolony limit)
- nieprawidłowa muzyka/wokalna - 1 pkt (w sezonie 2014/2015 już tego nie będzie ;))
- nieprawidłowy strój/rekwizyt/zgubienie rekwizytu/ pozostawienie części stroju, rekwizytu na tafli - 1 pkt.
- niedozwolony element (np. salto, jak to miała w swoim zwyczaju wykonywać Surya Bonaly) - 2pkt.

2 komentarze :

  1. Dlaczego w Twojej liście zawodników nie ma J. Weira ? To chyba najbardziej medialny łyżwiarz ever.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak wyszło...nawet sama jestem zdziwiona, że do tej pory go nie umieściłam, ale chyba stało się tak z wielu powodów...a głównie dlatego, że na etykiety są limity więc musiałam przyjąć jakiś schemat i staram się oznaczać tych z pozycji "medalowych" lub reprezentantów Polski.

    OdpowiedzUsuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.