poniedziałek, 28 stycznia 2013

Mistrzostwa Stanów Zjednoczocnych 2013

 
Obok zawodów w Rosji, Kanadzie czy Japonii największe oczekiwania dotyczą Mistrzostw w Stanach Zjednoczonych. 
Na odległym kontynencie Meryl Davis/Charlie White oraz Ashley Wagner obronili tytuły z roku ubiegłego. Natomiast po raz pierwszy ten zaszczytny tytuł Mistrzów wywalczyli Max Aaron oraz Marissa Castelli / Simon Shnapir.

 

SOLIŚCI

Piąty po programie krótkim Max Aaron został Mistrzem Stanów Zjednoczonych. Po wspaniałym programie dowolnym, gdzie wykonał dwa poczwórne Salchowy (jeden w kombinacji, a drugi solo) oraz sześć czystych skoków potrójnych z łączną notą 225 punktów pokonał starszych rywali. Max Aaron to mistrz juniorów z roku 2011, a w zeszłym roku w swoim seniorskim debiucie uplasował się na miejscu ósmym.


Drugi po programie krótkim Ross Miner z notą 251.29 nie zmienił swojej pozycji i został wicemistrzem swojego kraju. Miner również zaprezentował 4S oraz siedem skoków potrójnych. Jednak zamiast 3A wyszedł mu pojedynczy i to kosztowało utratę sporo punktów.

Najlepszy w programie krótkim Jeremy Abbott z notą 249.33 i po nie udanym programie dowolnym spadł na miejsce trzecie. Upadek w 4T oraz dwa skoki podwójne (Rittberger, Salchow) nie pozwoliły mu przy tak silnej konkurencji na obronę tytuły z roku ubiegłego. Na szczęście sześć skoków z trzema obrotami trochę przysłoniły słabsze punkty programu.

Na miejscu czwartym z wynikiem 244.82 zawody zakończył zwycięzca Junior Grand Prix tj. Joshua Farris. Natomiast ubiegłoroczny wicemistrz kraju Adam Rippon ze sporą stratą do rywali (jego wynik to 229.87) musiał zadowolić się miejscem piątym.

 
 
SOLISTKI

Wśród solistek liderką po programie krótkim oraz zwyciężczynią kraju została Ashley Wagner. We wspomnianym shorcie była bezbłędną, ale program dowolny przyniósł dwa upadki oraz niepewnego 3S, a także słabiutkiego 3F, to wszystko skutkowało, że Wagner w tej części konkurencji zajęła drugie miejsce. Czysto wykonała kombinacje 3F+2T+2T, 2A+2T czy 3Lo co dało jej notę 121.27.  ogólny dorobek 188.84, który  pozwolił jej na obronę tytułu z roku ubiegłego.

Wicemistrzynią została Gracie Gold, dziewiąta po programie krótkim z notą 132.49 za program dowolny nie tylko awansowała o spora liczbę miejsc, ale także okazała się najlepszą w tej części konkurencji. Zaprezentowała sześć czystych skoków potrójnych (w tym kombinacje 3Lz+3T) oraz trójkombinację 3F+2T+2T (jednak ze złą krawędzią we Flipie). W konsekwencji  jej końcowy wynik to 186.57

Trzecie teraz i trzecia przed rokiem Agnes Zawadzki. Jej pozycja wynika ze sporych zawirowań w stawce. W samym programie krótkim była na dogodnej drugiej pozycji, ale w dowolnym spadła na miejsce 7. Zaczęła pewnie od 3Lz i kombinacji 3T+3T, a także później czysto wykonała 2A i 3S. Błędna krawędź w 2F, upadek przy 3Lz, który miał być w kombinacji oraz brak rotacji w ostatnim ze skoków w trójkombinacji 2A+2T+2Lo i ogólnie nie najtrudniejszy z programów, nie pozwolił jej wywalczyć pewnego miejsca na MŚ. Bowiem na ta najważniejszą imprezę pojadą dwie pierwsze zawodniczki.

Czwartą zawodniczką z wynikiem 177.92 została Courtney Hicks, która wykonała dwa solidne programy i równe programy, a na miejscu piątym uplasowała się Christina Gao . A jej wynik to 176.28.
 
 

PARY TANECZNE

W parach tanecznych Meryl Davis / Charlie White nie mają sobie równych i z wynikiem 197.44 po raz piąty zostali mistrzami Stanów Zjednoczonych. Ich zwycięstwo było do przypuszczenia, ale duet nie spoczął na laurach i zaprezentował porywające tańce uzyskując noty zbliżone do swoich najlepszych rekordów. Za program dowolny sędziowie przyznali im aż 118.42 pkt. A całe zwody wygrali z przytłaczającą przewagą ponad 21 punktów.

Mniejsze różnice dzieli wicemistrzów od medalistów brązowych. Madison Chock / Evan Bates z dorobkiem 175.91 w obydwu częściach konkurencji zajmowali miejsce drugie. Podobnie jak duet Maia Shibutani / Alex Shibutani niezmiennie plasował się na miejscu 3. Ich ostateczny wynik to174.21.

Na czwartym miejscu zawody ukończyli Madison Hubbell/Zachary Donohue - 167.86, a na piątym Lynn Kriengkrairut/Logan Giulietti-Schmitt - 160.01.
 

PARY SPORTOWE

Amerykańskie pary sportowe od wielu sezonów nie budzą wielkich emocji na międzynarodowej arenie. I choć Marissa Castelli / Simon Shnapir zaprezentowali solidny program krótki, to dowolny nie wyglądał zbyt obiecująco. Najbardziej widocznym błędem było zatrzymanie się Simona w piruetach i konieczność poczekania na partnerkę. Jednak z dorobkiem 180.61 zdołali utrzymać się na pierwszej pozycji i zostać mistrzami swojego kraju. Wicemistrzami są Alexa Scimeca / Christopher Knierim (172.75), którzy wygrali program dowolny. Natomiast medal brązowy powędrował do pary Felicia Zhang / Nathan Bartholomay (172.02).
 
Czwartym duetem jest Lindsay Davis / Mark Ladwig (165.08), a piątym Haven Denney / Brandon Frazier (162.27).


 
 
 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.